یک فنجان قهوه…مهمان شورانگیز زاگرس باشید!

قهوه یکی از نوشیدنی‌های رایج است که امروزه در بین جوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است. عده‌ای مصرف آن را برای سلامتی مضر می‌دانند، اما این نوشیدنی طبیعی نیز مانند بسیاری از خوراکی‌های دیگر خواصی دارد و باید در مصرف آن تعادل رعایت شود تا مشکلی در پی نداشته باشد. در ادامه فواید و مضرات قهوه را می خوانید.

خواص قهوه

فواید مصرف قهوه

قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی های معتبر و پر مصرف در سطح جهان دارای خواص و فواید بسیاری است که باعث شده در گذر زمان جایگاه خود را در برنامه غذایی بسیاری از مردم جهان حفظ کند .

از آن جایی که اکثر مردم به خواص فوری قهوه یعنی نشاط آوری، افزایش تمرکز و هوشیاری توجه بیشتری دارند در نتیجه از فواید قهوه بر سلامتی بدن در دراز مدت بی‌اطلاع هستند، در ادامه به بعضی از این خواص اشاره می‌کنیم….

موفقیت شغلی: کافئین یک محرک است. تحقیقات زیادی گویای تاثیرات مثبت کافئین در هوشیاری و توجه است.

قهوه غنی از مواد غذایی ارزشمند متعددی است که به صورت طبیعی در دانه های قهوه پیدا می شوند

دانه‌های قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هستند

کافئین قهوه از مغز شما در برابر بیماریهای پارکینسون و آلزایمر محافظت ‎ می‌کند

افرادی که قهوه مصرف می‎کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های کبد قرار دارند

اگر چاقی را هم یک بیماری در نظر بگیریم، قهوه راهکار بسیار کاربردی برای مبارزه با آن است.

کافئین قهوه در مصرف طولانی مدت باعث می‌شود متابولیسم بدن افزایش پیدا کند و در نتیجه جلوی اضافه وزن گرفته می‌شود و حتی منجر به کاهش وزن هم می‌شود. البته نباید انتظار داشته باشید که مثلا در یک ماه مصرف قهوه ۱۰ کیلوگرم لاغر شوید.

کسانی که قهوه مصرف می‎کنندکمتر دچار افسردگی می‎شوند

قهوه می‎تواند به طول عمر بیشتر کمک کند.

افرادی که قهوه می‎نوشند کمتردر معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند

اختلال در جذب کلسیم و آهن

این که قهوه در جذب کلسیم و آهن اختلال ایجاد می‌کند یک واقعیت است اما در صورتی که مصرف قهوه به صورت متعادل باشد (سه تا چهار فنجان در روز)، می‌توانید مطمئن باشید که دچار مشکل نخواهید شد.

* مصرف چه میزان قهوه مطلوب است؟

دریافت مواد کافئین دار تا سقف 200-300 میلی گرم کافئین ( معادل با 2-4 فنجان قهوه ) در روز برای اغلب افراد مطلوب و بی خطر می باشد. البته بهتر است روزانه به مصرف 1-2 فنجان قهوه اکتفا کنید و بیش از 4 فنجان را مصرف ننمایید.

در انتها این نکته را به خاطر داشته باشید که ممکن است موادی که همراه قهوه مصرف می شوند از جمله خامه و شکر و چربی و …می توانند میزان کالری دریافتی شما را افزایش دهند. اگر هم از فواید قهوه سخن به میان می آید این منافع در مورد مصرف قهوه خالص است نه به همراه مواد افزودنی اعم از شکر و خامه.

مصرف قهوه

قهوه اسپرسو حافظه راتقویت می‌کند

در یک شات قهوه اسپرسو، کافئین زیادی گنجانده شده و به همین دلیل مصرف‌کنندگان اسپرسو با نوشیدنش، آنچه به خاطر سپرده‌اند را بهتر به یاد می‌آورند. محققان تردید ندارندکه مصرف قهوه اسپرسو،حافظه بلندمدت راتقویت می‌کند و ازفراموشکاری افراد می‌کاهد.

تمرکز بالاتر با دبل اسپرسو

بسیاری از اسپرسو دوست‌ها، صبحشان را با یک شات از این قهوه آغاز می‌کنند. شاید برای آنها، مصرف اسپرسو در ابتدای روز تنها یک عادت باشد، اما محققان می‌گویند این عادت می‌تواند تمرکز آنها در ساعات باقی‌مانده روز را بالا ببرد و بر عملکردشان تاثیری مطلوب بگذارد.

عصب‌شناسان در مطالعه‌ای ثابت کرده‌اند که نوشیدن یک شات دبل اسپرسو، روند پردازش مغز را بهبود می‌بخشد و با پردازش بهتر داده‌ها، به مغز برای یادآوری بهتر آنها کمک می‌کند؛ به همین دلیل است که از اسپرسو، به عنوان معجونی برای تقویت حافظه اسم برده می‌شود.

باتوجه به آنچه که گفتیم، نوشیدن هر روز یک شات دبل اسپرسو، می‌تواند عملکرد افراد در انجام کارهایشان را بهبود دهد؛ اما این واقعیت قرار نیست شما را به مصرف بی‌رویه قهوه تشویق کند. گرچه مصرف یک شات اسپرسو می‌تواند قدرت ذهن را افزایش دهد اماواردکردن حجم زیادی ازاین قهوه به بدن، به جای بالابردن تمرکز،تشویش وآشفتگی را به جان مصرف کنندگانش می‌اندازد.

بطور خلاصه پنج فایده دبل اسپرسو:                                 

با اسپرسو؛ بدون دیابت

گارانتی مغز با اسپرسو

همراهی برای کاهش وزن

تمرکز بالاتر با دبل اسپرسو

قهوه اسپرسو حافظه را تقویت می‌کند

میدونیدسولاته چیه؟؟

سولاته ترکیب دو اسم “سو” و “لاته” است، سو برگرفته از برند سولیکو کاله و لاته کلمه‌ای ایتالیایی به معنی شیر است.

علاوه بر آن لاته نوعی رسپی قهوه بصورت ترکیبی از شیر و اسپرسو است. سولاته می‌تواند یک نوشیدنی بسیار خوب برای شروع یک روز پر انرژی یا گذراندن یک بعد ازظهر پرنشاط باشد.

سولاته در واقع قهوه آماده‌ای است که می‌توانید به راحتی به صورت سرد یا گرم آن را مصرف کنید و طعم یک قهوه خوب را بچشید. این نوشیدنی خوشمزه از بهترین دانه‌های قهوه عربیکا به صورت اسپرسو تهیه می‌شود. در روش دم کردن قهوه به شیوه اسپرسو آب داغ با فشار از روی دانه‌های قهوه آسیاب شده عبور می‌کند و عصاره اسپرسو به دست می‌آید. که از این عصاره در تهیه محصولات مختلف سولاته : کاپوچینو، اسپرسو و کارامل ماکیاتو استفاده می‌شود. تفاوت هریک از محصولات در میزان عصاره قهوه و شیر است. به عنوان مثال اسپرسو دارای بیشترین عصاره قهوه و بعد از آن به ترتیب کارامل ماکیاتو و کاپوچینو هستند